Akušerijos ir ginekologijos klinikos parengta knyga "Priešlaikinis gimdymas"
Priešlaikinis gimdymas – tai gimdymas, įvykęs po 22 nėštumo savaitės iki 37 nėštumo savaitės pabaigos, skaičiuojant nuo pirmosios paskutiniųjų mėnesinių dienos. Esant savalaikiam gimdymui, normali nėštumo trukmė yra 40 nėštumo savaičių (arba 280 dienų). Dažnai prieš laiką gimusius naujagimius tenka reanimuoti. Tai atliekama visais atvejais, jei naujagimiui sutrikęs nors vienas iš keleto gyvybingumo kriterijų: širdies veikla, kvėpavimo judesiai, raumenų veikla ar virkštelės pulsacija.
Priešlaikinio gimdymo priežastys
Priešlaikinį gimdymą sukelia daug priežasčių ir rizikos veiksnių:
KAS YRA KOMPLIKUOTAS GIMDYMAS
KAS YRA PRIEŠLAIKINIS GIMDYMAS?
Priešlaikinis gimdymas - tai gimdymas, kuris įvyksta nuo 22 nėštumo savaitės +0 d. iki 36 nėštumo savaitės +6 d. Jei tikslus nėštumo laikas nėra žinomas, laikoma, kad gimdymas yra priešlaikinis, jei naujagimis sveria daugiau negu 500 g.
KOKĮ GIMDYMĄ VADINAME NORMALIU GIMDYMU?
Normalus gimdymas - toks gimdymas, kurio metu yra maža medicininių intervencijų tikimybė ir teikiama pagalba atitinka akušerio profesinę kvalifikaciją. Normalaus gimdymo kriterijai - nėštumo metu buvo maža rizika, sklandžiai prasidėjo ir progresuoja gimdymas, prognozuojama normali eiga po gimdymo, reikalinga ir/ar planuojama akušerinė pagalba neviršija akušerio kompetencijos. Ar gimdymas tikrai buvo normalus, galima įvertinti retrospektyviai, jam įvykus.
KAS YRA KOMPLIKUOTAS GIMDYMAS?
Kiti gimdymai, kurie neatitinka normalaus gimdymo kriterijų, vadinami patologiniais plačiąja prasme. Patologinį gimdymą gali lemti daug priežasčių: placentos funkcijos nepakankamumas, neišnešiotumas, infekcija, daugiavaisis nėštumas, placentos prisitvirtinimo anomalijos, atšoka ir kitos. Patologinis gimdymas siaurųja prasme (gimdymo distocija), kai gimdymo nesėkmių priežastys yra tiesiogiai susijusios su pačiu gimdymo procesu.
Kartais vietoje patologinio gimdymo yra vartojamas komplikuoto gimdymo terminas. Dažniausiai terminas komplikuotas gimdymas vartojamas, kai gimdymo metu diagnozuojamas gimdyvės kraujavimas ar nestabili vaisiaus būklė. Komplikuotu gimdymu taip pat dažniausiai įvardijamas toks gimdymas, kurio metu atliekamos akušerinės operacijos arba gimdyvei yra nustatytos ligos ir būklės, dėl kurių reikalingas ilgesnis gimdyvės sveikatos būklės atsistatymas.
Priešlaikinis gimdymas yra priskiriamas patologinių gimdymų grupei plačiąja prasme, tačiau ne visi priešlaikiniai gimdymai yra komplikuoti. Jeigu gimdymas progresuoja normaliai, moteris pagimdo pati, laikotarpis po gimdymo praeina be komplikacijų, tokio gimdymo nepavadinsime komplikuotu, nors jis ir įvyko prieš laiką.
Gydytojas, prižiūrėjęs gimdymą, įvertina, ar gimdymas buvo normalus, komplikuotas, gimdyvei buvo atlikta operacija ar jai diagnozuota liga ar būklė, įrašyta į Ligų ir būklių, dėl kurių suteikiamos papildomos 14 dienų nėštumo ir gimdymo atostogos, sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 30 d. įsakymu Nr.V-533/A1-189 „Dėl Teisės aktų, susijusių su elektroniniais nedarbingumo pažymėjimais bei elektroniniais nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimais, patvirtinimo".
Elektroninių nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų išdavimą nėščiosioms ir gimdyvėms reguliuoja šio įsakymo IX skyrius.
Parengė Neišnešiotų naujagimių asociacijos narė Dalia Kuliešienė
Naudoti informacijos šaltiniai:
Priešlaikinio gimdymo simptomai:
Dažnai priešlaikinio gimdymo simptomai būna tokie neryškūs, kad nepastebimi iki tol, kol išsiplečia gimdos kaklelis, plyšta gemalinių vandenų pūslės dangalai ir nuteka vaisiaus vandenys. Gimdos susitraukimai būna neskausmingi ir apibūdinami kaip menstruacijų spazmai. Nugaros skausmas ir pilvo tempimas žemyn būna beveik visais atvejais. Išskyrų iš lytinių takų pagausėja tik apie 50% moterų. Jei priešlaikinis gimdymas pasireiškia nereguliariais ar reguliariais (1-2 kartus/per valandą) gimdos susitraukimais, gimdos kaklelio išsiplėtimas yra 2-3 cm, medikamentais dar galima sustabdyti priešlaikinio gimdymo progresavimą. Jeigu gimdos susitraukimai stiprūs, dažni, reguliarūs, gimdos kaklelio išsiplėtimas 6-7cm, patologinis procesas yra negrįžtamas. Tam tikrais atvejais priešlaikinis gimdymas tyčia nestabdomas (žuvus vaisiui ar esant su gyvybe nesuderinamiems vaisiaus apsigimimams, ryškiam augimo atsilikimui, prisidėjus infekcijai, pradėjus gausiai kraujuoti dėl placentos pirmeigos ar priešlaikinio placentos atsidalijimo, sergant sunkia preeklampsija ar eklampsija).
Komplikacijos
Dažnai priešlaikinio gimdymo metu pasitaiko gimdymo veiklos silpnumas, ilgesnė gimdymo trukmė dėl nesubrendusio gimdos kaklelio arba greitas gimdymas dėl gimdos kaklelio nepakankamumo, vaisiaus hipoksija (deguonies badas) gimdymo metu, dažnesnės infekcinės pogimdyminės komplikacijos, kraujavimas gimdymo metu ir pogimdyminiame laikotarpyje. Dažniausiai prieš prasidedant priešlaikiniam gimdymui prieš laiką nuteka vaisiaus vandenys.
Tyrimai
Pirmiausia bandoma išsiaiškinti galimą priešlaikinio gimdymo priežastį, nustatomas nėštumo laikas, numatoma vaisiaus masė, padėtis gimdoje, įvertinama vaisiaus būklė (išklausomi širdies tonai akušeriniu stetoskopu, užrašoma kardiotokograma – vaisiaus širdies veiklą ir gimdos sąrėmius atspindinti kreivė). Apžiūrint makštį makštinių skėtikliu, įvertinamas makšties išskyrų pobūdis, galimas vaisiaus vandenų tekėjimas, gimdos kaklelio padėtis, sutrumpėjimas, atsidarymas, apatinio gimdos segmento būklė, pirmeigės vaisiaus dalies padėtis. Paimamas makšties išskyrų tepinėlis bakterioskopiniam tyrimui, taip pat bakteriologiniai išskyrų pasėliai iš makšties ir gimdos kaklelio kanalo – makšties švarumo laipsniui nustatyti. Įtarus, kad teka vaisiaus vandenys, paimama išskyrų iš makšties kristalizacijos testui ir lakmuso popierėlio testui atlikti. Ultragarsiniu tyrimu (echoskopija) nustatomi vaisiaus matmenys, padėtis, pirmeiga, galimi vaisiaus sklaidos trūkumai, vaisiaus vandenų kiekis, placentos lokalizacija ir subrendimas, daugiavaisis nėštumas. Būtina atlikti kai kuriuos laboratorinius tyrimus: bendrą kraujo tyrimą, biocheminį kraujo tyrimą (nustatyti gliukozės, bendro baltymo, elektrolitų Na, K, Ca, Cl, šlapalo, kreatinino, C-reaktyviojo baltymo kiekį kraujyje), kraujo krešumo rodiklius, kraujo grupę ir Rh (rezus) faktorių, bendrą šlapimo tyrimą. Nėščiajai užrašoma elektrokardiograma. Kartais atliekama transabdominalinė amniocentezė (švirkštu, specialia adata nuskausminus, duriama per priekinę pilvo sieną, paimamas nedidelis gemalinių vandenų kiekis, kuriame laboratorijoje nustatomi tam tikrų medžiagų lecitino ir sfingomielino kiekiai ir pagal jų santykį įvertinama, ar pakankamai subrendę vaisiaus plaučiai). Gavus tyrimų rezultatus sprendžiama dėl gydymo taktikos (tęsti nėštumą ar jį užbaigti).
Šaltinis: www.sveikas.lt
Svarbu iki nėštumo gydyti visas organizmo ligas, ypač infekcijos židinius, koreguoti gimdos kaklelio nepakankamumą, planuoti būsimą nėštumą, laikytis subalansuoto darbo ir poilsio režimo, gerai maitintis, nedirbti kenksmingomis sąlygomis ir svarbiausia – vengti stresų. Moterys turi pažinti priešlaikinio gimdymo požymius, stebėti save, o juos pastebėjusios – nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Infekcijos profilaktikai skiriami nėščiajai ir vaisiui nepavojingi antibiotikai, priklausantys penicilinų ar makrolidų grupei, sunkesniais atvejais – cefalosporinai. Bendrą organizmo būklę gerina multivitaminai nėščioms su mikroelementais. Prižiūrint priešlaikinį gimdymą svarbu reguliuoti gimdymo veiklą (stiprią – slopinti, silpną – skatinti), malšinti skausmą (rekomenduojama epidurinė nejautra), išvarymo laikotarpiu apsaugoti nuo tarpvietės plyšimų (laiku įkirpti tarpvietę), naujagimį priimti švelniai, suvystyti į šiltus vystyklus, neatšaldyti, užtikrinti normalų jo kvėpavimą ir širdies veiklą, reikalaui esant – reanimuoti.
Eklampsija - tai traukulinis sindromas nėštumo metu. Preeklampsija - būklė prieš eklampsiją. 3 - 10 proc. nėštumų komplikuojasi preeklamsija, o eklampsija pasireiškia 1 iš 2000 nėščiųjų. Tai pagrindinė perinatalinio mirtingumo ir sergamumo priežastis.
Priežastys
Šios būklės kilmė nėra visai aiški. Ligą lemia genetika, hormonų, medžiagų apykaitos sutrikimai, cukrinis diabetas, gimdos bei placentos pakitimai. Rizikos veiksniai: nutukimas, pirmas gimdymas, daugiavaisis nėštumas (dvynukai, trynukai...).
Požymiai
Preeklampsija gali būti lengva ir sunki.
Lengva preeklampsija pasireiškia tik padidėjusiu kraujospūdžiu ir baltymo kiekiu šlapime (proteinurija). Ligonė gali jaustis gerai, kartais labai greitai auga svoris - dėl viso kūno edemų (tinimo). Baltymo šlapime - ne daugiau nei 1 - 5 g/l, o arterinis kraujo spaudimas - pakilęs, tačiau mažesnis nei 160/110 mmHg.
Sunkios preeklamsijos kriterijai (diagnozė patvirtinama, jei tinka bent vienas iš jų):
Eklampsija - tai preeklampsijos požymiai kartu su traukulių sindromu. Diagnozė nustatoma remiantis klinikiniais požymiais, baltymo kiekiu šlapime, kraujo, biocheminiais tyrimais (inkstų, kepenų funkcijos rodikliai). Būtina sekti vaisiaus judesius, virkštelės kraujotaką, tirti vaisių echoskopu.
Gydymas
Sunki preeklampsija ir eklampsija - tai ekstremalios būklės akušerijoje. Būtina kuo greičiau guldyti ligonę į ligoninę. Taikomas gydymas:
Lengvos preeklampsijos metu skiriamas aspirinas, vitaminai C ir E (manoma, kad jie padeda išvengti sunkios preeklampsijos).
Komplikacijos
Komplikacijos yra retos, tačiau pavojingos: kraujosrūvos smegenyse, diseminuota intravazalinė koaguliacija (būklė, kai kraujas sukreša „gabaliukais" kraujagyslėse), placentos atšoka.